نقش جهان
خانه / بشقاب مینا کاری / بازار بین المللی بشقاب مینا کاری

بازار بین المللی بشقاب مینا کاری

مینا کاری از هنرهای قدیمی و باارزشی است که قدمت آن به هزاران سال قبل برمی گردد. انسان ها از روزگاران گذشته ظروف مسی ورکاده وسایل تزئینی خود را با استفاده از هنر مینا کاری زینت می دادند. با این که از قدیم این هنر در نقاط مختلفی از جهان وجود داشته ولی بسیاری ایران را به عنوان خاستگاه اصلی آن می شناسند. در حال حاضر مینا کاری جزو صنایع دستی ارزشمند و مهم ایران و به ویژه استان اصفهان محسوب می شود. از این رو امروزه، در بازارهای بین المللی انواع ظروف چون کاسه، گلدان و بشقاب مینا کاری به عنوان صنایع دستی استان اصفهان به فروش می رسند.

بازار بین المللی بشقاب مینا کاری

براقی یا کدری سطح بشقاب مینا کاری سفالی

براقی یا کدری سطح بشقاب مینا کاری سفالیبسیاری از ما به استفاده از ظروف مسی قلم کاری و فلزی مینا کاری شده، به عنوان وسایل زینتی علاقه داریم. این محصولات با برخورداری از زیبایی سنتی و اصیل گزینه های مناسبی برای استفاده در دکور منازل هستند.

ظروف مینا کاری به دست هنرمندان تولید می شوند و محصولات باارزشی هستند. با این حال این ظروف با کیفیت های مختلفی در بازار به فروش می رسند.  با توجه به این نکته طبیعی است که دغدغه بسیاری از خریداران تهیه و خرید ظروف مینا کاری مرغوب باشد.

برای تشخیص مرغوبیت محصولات مینا کاری شده توجه به برخی نکات می تواند به ما کمک کند. در ابتدا باید به اعتبار محصول دقت کنیم. نشان و مهر محصول از جمله علائمی است که خبر از اصالت و کیفیت آن می دهد.

در مرحله بعد می توانیم با بررسی مشخصات ظاهری ظروف از کیفیت آن ها مطمئن شویم. صاف و یکدست بودن سطح این محصولات نشانه کیفیت بالای آن هاست. لعاب به کار رفته در ظروف نیز می بایست بدون ترک، سوراخ یا هر گونه آسیب خوردگی باشد. براقی یا کدری سطح ظروف میناکاری نیز از دیگر معیارهایی است که می تواند به ما در انتخاب محصولات میناکاری کمک کند.

در هنگام خرید بشقاب، کاسه و دیگر ظروف میناکاری با توجه به این نشانه ها می توانیم محصولات باکیفیت و مرغوب را شناسایی کنیم و با خاطری آسوده نسبت به خرید آن ها اقدام نماییم.

لیست بهترین مدل بشقاب شیشه ای مینا کاری شده

مینا کاری بر روی شیشه و ظروف شیشه ای نیز صورت می گیرد. در حال حاضر ظروف متنوعی چون لیوان، کاسه، تنگ، پیش دستی و بشقاب شیشه ای مینا کاری به دست هنرمندان این حوزه تولید می شود.

این محصولات با کیفیت و قیمت های مختلفی در بازار عرضه می شوند. بسیاری از خریداران برای داشتن انتخابی بهتر درصدد اطلاع از لیست قیمت ظروف مینا کاری شیشه ای هستند. اما قیمت این محصولات چگونه تعیین می شود؟

عوامل مختلفی بر قیمت محصولات مینا کاری تاثیر می گذارند که برخی از آن ها عبارتند از:

  • سایز و اندازه محصول
  • مدل و نوع محصول
  • سبک طرح های مینا کاری
  • ظرافت به کار رفته در طرح های مینا کاری
  • تعداد رنگ های مورد استفاده
  • هماهنگی و ترکیب مناسب طرح و رنگ‌

این نکات را می توان از جمله موارد اثرگذار بر قیمت محصولات و ظروف شیشه ای مینا کاری در نظر گرفت. خریداران با توجه به این موارد می توانند خریدی مناسب و بهینه را تجربه کنند.

بهترین بشقاب مینا کاری مسی قاب دار

بهترین بشقاب مینا کاری مسی قاب دارمینا کاری اغلب بر روی فلزات و به ویژه روی فلز مس انجام می شود. اساتید مینا کار با ظرافت و هنرمندی تمام ظروف مختلفی چون کاسه، گلدان، قندان، میوه خوری، پارچ و بشقاب مسی مینا کاری را زینت داده و آماده می کنند.

در میان این محصولات بشقاب مینا کاری را می توان در دسته پرطرفدارترین ها قرار داد. بسیاری از خریداران این محصول را به عنوان یک دیوارکوب زیبا می پسندند و درصدد خرید آن به صورت قاب دار هستند.

در حال حاضر انواع مدل های بشقاب مسی میناکاری تولید می شود. که بشقاب قاب دار یکی از آن هاست. معمولا در تهیه مرغوب ترین نوع این محصولات، از بهترین جنس مس استفاده می شود. ضمن این که طراحی و رنگ آمیزی این ظروف با دقت و مهارت بالایی صورت می گیرد.

بشقاب های مینا کاری شده را در ابعاد و ضخامت های مختلفی تولید می کنند. جنس قاب این محصولات ممکن است از چوب یا پی وی سی باشد. معمولا امکان سفارش بشقاب تک یا سری برای خریداران وجود دارد. طرح و نقش های اسلیمی، ختایی، گل و مرغ، مذهبی و یا ترکیبی از این طرح ها از جمله نقوش معمول و رایجی هستند که در تولید بشقاب های میناکاری قاب دار به کار می روند.

ظروف مینا کاری مرغوب اگر به درستی نگهداری شوند می توانند تا سال ها زینت بخش منازل و اماکن مختلف باشند. این محصولات از دوام و ماندگاری بالایی برخوردارند و به خوبی تمیز می شوند. برای اشخاصی که از وسایل زینتی سنتی و اصیل لذت می برند، خرید بشقاب میناکاری قاب دار گزینه بسیار مناسبی به شمار می رود.

تفاوت بشقاب مینا کاری مسی با بشقاب مینا کاری سفالی

سوالی که شاید برای بسیاری از خریداران مطرح باشد این است که بشقاب مینا کاری مسی چه تفاوت هایی با بشقاب مینا کاری سفالی دارد. در ابتدا باید گفت که به اعتقاد استادان برجسته این هنر استفاده از لفظ سفال مینا کاری اشتباه است.

واقعیت این است که هنر قدیمی و اصیل میناکاری تنها بر روی فلزات انجام می شود. از آن جایی که امکان استفاده از مینا بر روی سفال وجود ندارد، درباره محصولات سفالی از مواد و تکنیک های متفاوت استفاده می شود.

در حال حاضر اساتید این فن، عبارت لعاب برجسته را برای ظروف سفالی به کار می برند. با این حال در اصطلاح عموم همچنان از کلمه سفال میناکاری استفاده می شود.

میناکاری و هنر لعاب برجسته تفاوت هایی دارند که یکی از آن ها به زمان پیدایش این هنرها مربوط می شود. تکنیک لعاب برجسته به عنوان یک هنر جدید، از حدود دهه هشتاد رواج گسترده ای پیدا کرد، در حالی که میناکاری هنری بسیار قدیمی و چند هزار ساله است.

رنگ های به کار رفته در میناکاری در چند مورد محدود خلاصه می شود؛ برخلاف تکنیک لعاب برجسته که در آن از رنگ های متنوع و زیادی استفاده می شود. محصولات میناکاری و لعاب برجسته تفاوت های دیگری نیز دارند که اغلب به مشخصات ظاهری و جزئیات آن ها بر می گردد.

با توجه به ظرافت ها و تکنیک های مختلفی که در تولید این محصولات به کار می رود، قیمت این محصولات نیز متفاوت می باشند. با این حال هر یک از این دو می توانند نظر عده ای از خریداران را به خود جلب نمایند و پاسخگوی سلیقه افراد مختلف باشند.

مطلب پیشنهادی

تجارت جهانی بشقاب مسی مینا کاری

بشقاب مسی مینا کاری یکی از صنایع دستی اعجاب انگیز در زیبایی، طرح و جز صنایع دستی ارزشمند ایرانی می باشد که حتی به بازار های صادراتی نیز راه پیدا کرده است. این ر

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما درباره ما