نقش جهان
خانه / استکان میناکاری / صادرات گسترده استکان مینا کاری مسی

صادرات گسترده استکان مینا کاری مسی

مینا کاری هنری است خاص مردم ایران زمین که با عظمت و شکوه خود، اوج هنر و ذوق و سلیقه ایرانیان را به نمایش می گذارد. این هنر زیبا و ظریف بر روی سطوح مختلفی چون سفال، طلا، نقره، مس و … انجام می شود و وجود آن بها و ارزش هریک از این وسایل را چند برابر می کند. استکان مینا کاری مسی یکی از وسایلی است که با تلفیق مس و رنگ های شفاف مینا کاری، زیبایی صد چندان می یابد. امروزه صادرات گسترده این آثار زیبا از ایران به بسیاری زا نقاط دنیا صورت می گیرد و درآمد های ارزی زیادی نصیب سازندگان آن می کند.

صادرات گسترده استکان مینا کاری مسی

استکان مینا کاری مسی مرغوب ترین صنایع دستی اصفهان

استکان مینا کاری مسی مرغوب ترین صنایع دستی اصفهانتاریخچه هنر زیبا و اصیل مینا کاری، تقریبا با زمان پیدایش هنر سفال گری و کاشی کاری یکی است. از همان زمانی که ایرانیان شروع به ساخت کاشی و سرامیک های سنتی کردند، مینا کاری و رسم نقوش و خطوط ظریف و زیبا بر روی این آثار شروع شد.

این هنر را اصطلاحا، هنر آتش و خاک می نامند و در خلق آثار مربوط به آن از همان رنگ ها و لعاب شیشه ای و شفاف مخصوص کاشی استفاده می شود. رنگ هایی که در این روش مورد استفاده قرار می گیرد، همه پایه طبیعی و معدنی دارند. از اکسید آهن گرفته تا طلا، هریک رنگ های متنوعی را در این کار ایجاد می کنند.

طرح هایی که در این روش روی سطوح مختلف رسم می شود، بوسیله لعاب پوشش داده شده و در کوره ها پخته می شود تا کاملا تثبیت گردد. این آثار به دلیل ظرافت بسیاری که دارند و زحمت فراوانی که در خلقشان کشیده شده است بسیار با ارزش هستند. پس باید در هنگام استفاده از آن ها نهایت دقت خود را مبذول دارید.

کاربرد اکثر وسایل مینا کاری، به عنوان دکوری و تزئین است و آن ها را درون بوفه های شیشه ای نگهداری می کنند. در زمان مصرف، باید مراقب باشید به هیچ وجه جسم نوک تیز با این وسایل تماس پیدا نکند تا آسیبی به طرح هایش وارد نشود.

استکان مینا کاری مرغوب و با کیفیت مسی که یکی از زیبا ترین صنایع دستی و هنر های سنتی مردم اصفهان است، می تواند یک وسیله تزئینی زیبا و خاص برای خانه شما محسوب شود. حتی در میهمانی ها می توانید از آن ها برای سرو مایعات استفاده کرده و میهمانانتان را ذوق زده کنید.

قابلیت شستشو استکان مسی مینا کاری

بر اساس کاوش های باستان شناسی که بر روی آثار به جا مانده از گذشتگان انجام شده است، قدمت هنر مینا کاری به چندین قرن پیش و دوره اشکانیان برمی گردد. نمونه هایی از کاربرد آن در سرزمین باستانی روم نیز دیده شده است. به عنوان مثال در تندیسی که از زئوس یافت شده، می توان این هنر را مشاهده کرد.

ظروف مسی و  ظروف مسی ورکاده را به جهت انجام میناکاری، در مرحله اول، با یک لایه لعاب سفید رنگ می پوشانند و داخل کوره می گذارند تا این ماده به خوبی پخته شود. به این لعاب سفید زمینه و پایه کار می گویند. در مرحله دوم، مجددا سطح ظرف با لعاب دیگری که براق و شفاف است پوشانده می شود و بار دیگر در داخل کوره قرار می گرد.

بعد از چند بار انجام این کار، ظرف برای طراحی و نقاشی آماده می شود و می توان طرح های زیبا و مینیاتوری میناکاری را روی آن حک کرد. اما بعد از نقاشی هم باز آن را به کوره برمی گردانند تا طرح ها کاملا تثبیت گردد.

همانطور که دیدید انجام این هنر بسیار وقت گیر، پر زحمت و سخت است. به همین دلیل هم آثار آن گران و با ارزش است. یکی از نقاط مثبت و امتیازات این هنر زیبا، قابلیت و امکان شستشو استکان مسی مینا کاری شده است. به این ترتیب می توانید بعد از استفاده آن را به خوبی تمیز کنید. فقط مراقب باشید از مواد شوینده اسیدی مثل سفید کننده ها استفاده نکنید، چرا که به مینای آن آسیب می زند.

با کیفیت ترین استکان مینا کاری مسی

با کیفیت ترین استکان مینا کاری مسیشهر اصفهان که به نصف جهان معروف است، مهد خلق و پیدایش بسیاری از هنر های اصیل و معرفی آن ها به جهانیان بوده است. یکی از این هنر ها، مینا کاری است که توسط استادان قدیمی این شهر با نهایت دقت و ظرافت انجام می شود و به بسیاری از کشور های دنیا نیز صادر شده و با قیمت نسبتا بالایی معامله می گردد.

امروزه اکثر مردم تمایل به خرید وسایل و آثار سنتی دارند و با تلفیق و ادغام سنت و مدرنیته، حس خوب آرامش را به خود هدیه می دهند.

استفاده از ظروف مسی و  ظروف مسی قلم کاری خود به تنهایی آثار و فواید بسیار زیادی برای بدن انسان دارد. از جمله اینکه به جذب بهتر و بیشتر آهن کمک می کند و ریختن آب درون لیوان و استکان های مسی، باعث حذف رادیکال های آزاد و مواد سمی و آلودگی های آن شده و سلامتی را دو چندان می کند. پس این ظروف در زمره مناسب ترین وسایل قرار دارند.

حال اگر این ظروف با هنری مثل میناکاری در هم آمیخته گردد، بیش از پیش می تواند نظر مصرف کنندگان را به خود جلب کرده و جذب مشتری نماید. کیفیت استکان مینا کاری مسی، به پخت خوب آن در کوره و لعاب کاری دقیق ظرف بستگی دارد.

همه چیز در مورد استکان فیروزه ای مسی مینا کاری

ظرف های مختلف مسی که با رنگ مسی درخشان خود نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کنند، وقتی که با طرح و نقش های زیبای مینا کاری پوشیده شوند، ارزش و جلوه خیلی بیشتری می یابند. انجام این هنر روی سطوح فلزی مختلفی انجام می شود. مانند: مس، نقره، برنج، طلا و … .

در گذشته استفاده از نقوش و رنگ های مینا کاری فقط در ظروف خاص اشراف زادگان، مانند جام ها و آبگینه های پادشاهان صورت می گرفت. اما امروزه آثار زیبای تزئین شده با این نقش ها در حجم گسترده ای تولید و روانه بازار های مصرف سراسر کشور و حتی خارج از ایران می شوند.

استادان مینا کار قدیمی، همه چیز را در مورد نحوه اجرا، طراحی و پرداخت این آثار می دانند و می توانند به شما بیاموزند. استکان فیروزه ای مسی مینا کاری یکی از وسایلی است که با رنگ مخصوص مینا، یعنی رنگ آبی فیروزه ای، زیبایی دو چندانی یافته است و می تواند زینت بخش مراسمات و میهمانی های شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما درباره ما